MĚSÍČNÍK O UMĚNÍ, ARCHITEKTUŘE, DESIGNU A STAROŽITNOSTECH

přihlášení

2016 prosinec - leden

Cena Věry Jirousové 2016

  • Datum / 12. 12. 2016
  • Autor / Ledvina Josef
  • Rubrika / zprávy

Praha – Cenu Věry Jirousové za uměleckou kritiku získal ředitel centra současného umění Futura Michal Novotný. V kategorii začínajících kritiků byla oceněna absolventka magisterského studia Teorie a dějiny moderního a současného umění na UMPRUM Tereza Hrušková.

Laureáty vybrala odborná porota ve složení kritik a kurátor Jiří Ptáček, malířka Lenka Vítková, hudební kritik a redaktor Radia Wave Pavel Klusák, kritička a kurátorka pražské galerie Tranzitdisplay Tereza Stejskalová a František Zachoval jakožto zástupce Českých center, která jsou partnerem soutěže. Zatímco u etablovaných kritiků hodnotí porotci jeho dosavadní kritickou práci, u začínajících posuzují konkrétní zaslané texty, jedno, zda publikované, nebo napsané pro účely soutěže. V případě Hruškové šlo o recenzi výstavy Preliminary Sadness publikovanou na portále Kulturissimo (již shodou okolností kurátoroval druhý letošní laureát Michal Novotný).

Novotný vystudoval dějiny umění na Filozofické fakultě a na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy. Své kritiky uveřejňuje především na portálu Artalk.cz a ve čtrnáctideníku A2, příležitostně pak i v Art+Antiques. Letos v dubnu jej portál Artsy.net zařadil mezi dvacet nejvlivnějších mladých kurátorů v Evropě. Recenzi výstavy Aleny Kotzmannové od Adély Hruškové si můžete přečíst v aktuálním čísle Art+Antiques.

Cena Věry Jirousové vznikla v roce 2012. Jejím cílem je „zviditelnit tento v českém prostředí dosud málo reflektovaný obor, podpořit začínající autory a současně poukázat na práci těch, kteří jsou pro oblast umělecké kritiky dlouhodobým přínosem.“