MĚSÍČNÍK O UMĚNÍ, ARCHITEKTUŘE, DESIGNU A STAROŽITNOSTECH

přihlášení

červenec - srpen / 2019
Aktuální
číslo
  červenec - srpen

/ 58. Benátské bienále

/ Cesty na Měsíc (a zpět)

/ Rozhovor s Ivanem Mečlem

obsah

 

Výběr z archivu

Cover story k Boudníkově výstavě,
která se konala v roce 2007 v GHMP

Vladislav Merhaut o explosionalismu...

Recenze Boudníkovy předloňské
výstavy v Muzeu hl. města Prahy

Výstavu umělcových grafik ze sbírky
Galerie Ztichlá klika recenzoval Jiří
Bernard Krtička.

Jaká padesátá? 
Obsáhlý článek Vojtěcha Lahody k výstavě
Roky ve dnech, která se soustředila na
umění let 1945–57.
 

designSUPERMARKET 12

Již tradičně v předvánočním čase probíhá akce s názvem designSUPERMARKET. Letos budou práce mladých designérů vystaveny v pražském paláci Archa od 6. do 9. prosince. Kromě přehlídky mladého designu z České republiky se diváci mohou těšit i na zahraniční studia, svou účast potvrdili designéři ze Slovenska, Polska, Maďarska či Německa.

Přes 1600 metrů čtverečních v prostoru 2. patra Paláce Archa instalačně řeší Jakub Pollág a Václav Mlynář ze studia deFORM, autoři modelu cyklistické helmy Krust nebo světelného objektu Transmission, který byl k vidění na letošních olympijských hrách v Londýně. Na novém vizuálním stylu pracují designéři Jan Kloss a Matěj Činčera, jejich čistou a hravou práci můžete znát třeba z Pedal Projectu nebo skupiny OKOLO.

designSUPEMARKET letos bude mít šest tematických sekcí. Vystavovat budou nejen již ti, kdo mají ucelené kolekce, ale i jednotlivé práce začínajících návrhářů. “Nové tváře hledáme i na mimopražských vysokých školách,” potvrdila ředitelka festivalu Darina Zavadilová. Letošní designSUPERMARKET tak slibuje velmi pestrý a svěží kurátorský výběr.

Jak už bývá zvykem, designSUPERMARKET doplní bohatý doprovodný program. Letošní novinkou a zároveň velkým lákadlem budou přednášky – těšit se můžete především na jednu z hlavních tváří polské designové scény, kurátorku Zamku Cieszyn. Další hvězdou světového formátu bude publicista, kurátor a ikona nejen italského designového světa Fulvio Ferrari, který na designSUPERMARKETU kromě přednášky a debaty pokřtí nový magazín umělecké skupiny OKOLO. Součástí festivalu bude samozřejmě i knihkupectví s jinak těžko dostupnými publikacemi z oblasti designu a vizuální komunikace.

designSUPERMARKET si klade za cíl hlavně podporu mladých návrhářů a zpřístupnění jejich práce široké veřejnosti. Pomalu, ale jistě, se tak spíš než festivalem stává jakousi platformou, což dokazují i zahraniční aktivity designSUPERMARKETU. Na jaře zkusil poprvé vyvézt český design za hranice republiky. Na prestižním mezinárodním festivalu DMY Berlin sklidily práce Kláry Šípkové, Leedy nebo Vyrobeno Lesem takový úspěch, že se podobné akce budou při nejbližší příležitosti opakovat.

designSUPERMARKET založilo v roce 2008 občanské sdružení tai.lab vzniklé z iniciativy mladých designérů na Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Sdružení pravidelně spolupracuje s teoretiky umění a osobnostmi kulturního managementu. V roce 2010, kdy to vypadalo, že designSUPERMARKET zanikne, do projektu finančně i organizačně vstoupila společnost Fresh Films a za velice krátkou dobu z něj udělala výjimečnou akci. V roce 2012 se akce poprvé uskuteční zcela v režii Fresh Films – představí revitalizovanou koncepci, zcela nový kreativní tým a především mezinárodní rovinu festivalu.


www.designsupermarket.cz