MĚSÍČNÍK O UMĚNÍ, ARCHITEKTUŘE, DESIGNU A STAROŽITNOSTECH

přihlášení

2007 únor

Developer nad Juliskou

Není u nás zatím úplně zvykem, aby si developeři pro své projekty vybírali české architekty, kteří mají sklony k ne úplně tradičním řešením nebo dokonce k experimentům. Investoři sází buď na zahraniční hvězdy, a nebo naopak na šedý domácí průměr velkých osvědčených kanceláří, který nabízí jistotu bezproblémové realizace.

Výjimek samozřejmě přibývá, zvláště u exkluzivnějších projektů, kde je originalita vítána. Českou architektonickou špičku se rozhodl oslovit investor obytného komplexu Nové vily na pražské Hanspaulce. Ten by měl vzniknout v jedné z nejkrásnějších pražských lokalit, uprostřed vilové čtvrti, která se rozvíjela především ve 20. a 30. letech minulého století. Místo těsně nad prudkým svahem spadajícím až ke stadionu Juliska navíc nabízí fantastický výhled na panorama Prahy i s Hradem.

Celkové řešení komplexu navrhl tým architekta Ladislava Lábuse, který je rovněž autorem tří viladomů. Ty, alespoň podle vizualizací, připomínají zlínské kostičky z režných cihel. Lahůdkou pro opravdu náročné a bohaté je však především trojice vil. Každý z budoucích majitelů si totiž může vybrat z devíti architektonických návrhů a konečnou podobu pak dotáhnout už se „svým“ architektem. Autory projektů jsou John Eisler, Radan Hubička, ateliér A69, Ladislav Lábus nebo Jiří Suchomel. Investor nabídl budoucím majitelům šalamounskou službu: zbavil je odpovědnosti za výběr architekta, ale zároveň jim ponechal pocit svobodné volby. Všechny tři nové hanspaulské vily jsou již předběžně rezervovány.