MĚSÍČNÍK O UMĚNÍ, ARCHITEKTUŘE, DESIGNU A STAROŽITNOSTECH

přihlášení

2007 říjen

Dítě na zdi

Praha – Nábřeží kapitána Jaroše pod pražskou Letenskou plání už delší dobu nezdobí obrazy slavící 1. máj pětilistou komunistickou kytičkou. Kamenné rámy, které zůstávaly v 90. letech prázdné, naplnila v roce 2000 poprvé Američanka českého původu Barbara Benish. Objevila tak nový výstavní prostor, vybízející k překonání svého starého historického prokletí.

Martin Zet tematizoval černou historii tohoto místa v loňském roce, kdy na nábřeží vystavil fotografickou sérii dokumentující osud sochaře Otakara Švece, který spáchal sebevraždu poté, co byl o něco výše na Letenském vršku realizován jeho Stalinův pomník.

Téma aktuální výstavy Silvie Vondřejcové, kterou si do 20. října můžete prohlédnout z klidu auta nebo tramvaje, není o nic méně znepokojující. Autorka nás staví před otázku, jaké by mělo být naše dítě. Je přitom jedno, jestli rodinu plánujeme, nebo jsme zasloužení rodiče. Obrazy mají formu dotazníkového dotazu s několika možnostmi odpovědí. Zpřítomněné dilema i ultrazvukový snímek plodu nepříjemně zalézá pod kůži.