MĚSÍČNÍK O UMĚNÍ, ARCHITEKTUŘE, DESIGNU A STAROŽITNOSTECH

přihlášení

2015 březen

Divadlo architektury

  • Datum / 09. 03. 2015
  • Autor / Ledvina Josef
  • Rubrika / staveniště

Olomouc – V polovině února spustilo Muzeum umění Olomouc projekt architektonické platformy nazvaný Divadlo architektury. Podle kurátorky Kláry Eliášové zastřeší tento název „celoroční sérii aktivit – výstav, přednášek, diskuzí, projekcí či tematických procházek po městě, které se budou dotýkat architektury, urbanismu či fungování městského prostoru“. O první „představení“ se postaralo olomoucké Ječmen studio.

V akci nazvané Růžové brýle architekta reagovalo na proluku vedle muzea (tu proluku, do níž druhdy plánovalo muzeum expandovat novostavbou Středoevropského fóra). Architekti ke zdi, jež jinak zakrývá pohled do neudržovaného prostoru, přistavili rampu zabírající celou šíři chodníku, která v den zahájení posloužila jako hlediště. Z proluky se naopak stalo dočasné jeviště pro představení na téma „moře v Olomouci“. Na horní hraně zdi navíc byly instalovány „růžové brýle“ – barevná skla s projekty možného využití proluky (mimo jiné zmíněného Středoevropského fóra). Záznam happeningu je pak nyní (do 1. dubna) součástí výstavy v Divadle hudby.

Ječmen studio (Lukáš Blažek, Eva Blažková, Vítězslav Petr) bylo založeno v roce 2008. Jeho dosud nejvýraznější realizaci představuje Horský penzion Kraličák u Hynčic pod Sušinou, který byl také loni oceněn cenou Grand Prix obce architektů v kategorii novostavba.