MĚSÍČNÍK O UMĚNÍ, ARCHITEKTUŘE, DESIGNU A STAROŽITNOSTECH

přihlášení

2010 prosinec

Ksandr v NTM

Praha – Novým generálním ředitelem Národního technického muzea se stal Karel Ksandr, který dosud působil v Národním muzeu. O novém řediteli NTM nakonec rozhodl sám ministr kultury, neboť výběrové řízení nepřineslo jednoznačného vítěze. Výběrová komise pouze doporučila finálovou trojici, kterou kromě Ksandra tvořil právník Karel Kos a architekt Michal Crkva. Podle tiskové zprávy ministr Besser nakonec volil mezi Crkvou, kterého považoval za dobrého ekonoma, a Ksandrem, který má zkušenosti s muzejnictvím.

Kdo zasedl ve výběrové komisi, nelze ve zveřejněných materiálech ministerstva dohledat. V podmínkách výběrového řízení je pouze formulace, že se „uskuteční podle pravidel schválených ministrem kultury“. Ministr uvádí, že se pro Ksandra rozhodl především pro jeho představu o způsobu a termínu otevření expozic muzea. Přesvědčila ho také Ksandrova rozvaha o budoucnosti projektu Centra stavitelského dědictví v Plasích. Novinářům však Ksandr tyto své plány nijak konkrétněji nepředstavil.

Šestačtyřicetiletý Karel Ksandr jen těsně splnil jeden ze závazných požadavků konkurzu – ukončené vysokoškolské vzdělání. Na Filozofické fakultě UK zatím završil pouze bakalářský cyklus a pokračuje v magisterském studiu. Stojí však za ním odborné články v oboru dějin architektury a památkové péče – věnoval se především architektovi Josefu Zítkovi a budově Rudolfina, další jeho téma byl mecenáš Josef Hlávka. Ksandr se také spolu s týmem architekta Václava Girsy podílel na rekonstrukci Müllerovy vily v Praze.

 

Ksandr byl od letošního léta hlavním konzervátorem Národního muzea, do té doby zde působil jako náměstek pro centrální sbírkotvornou a výstavní činnost. V Národním muzeu měl na starosti několik velkých výstavních projektů, především pak novou stálou expozici Křižovatky české státnosti v památníku na Vítkově. Je rovněž místopředsedou Klubu Za starou Prahu.

Karel Ksandr nastoupí do funkce 1. prosince 2010. Na bývalého generálního ředitele muzea Horymíra Kubíčka a jeho ekonomického náměstka Oldřicha Rambouska podalo Ministerstvo kultury trestní oznámení kvůli podezření ze zpronevěry. Kubíček byl ministrem z funkce odvolán s okamžitou platností letos v srpnu.