MĚSÍČNÍK O UMĚNÍ, ARCHITEKTUŘE, DESIGNU A STAROŽITNOSTECH

přihlášení

2007 říjen

Liška se diví

Praha – Historik umění Pavel Liška, rektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, neodolal a rýpnul si do výtvarného vkusu české vlády. V dopise adresovaném Mirku Topolánkovi vyjádřil podiv nad tím, že předseda vlády převzal záštitu nad výstavou obrazů Borise Jirků ve Strakově akademii. Tvorba Jirků je podle Lišky „úroveň třetí oblastní ligy, která si v principu nezaslouží být spojována se jmény nejvyšších reprezentantů našeho státu“. Malíř Boris Jirků byl Liškovým předchůdcem na pozici rektora VŠUP, loni v létě byl však akademickým senátem z funkce předčasně odvolán.

Úřad vlády má však na kvalitu tvorby Borise Jirků jiný názor, podle jejich webových stránek patří Jirků mezi „nejvýraznější současné české umělce“ a prostory Strakovy akademie „ožijí“ jeho obrazy z cest a „romantickými plastikami“. Topolánek na vernisáži dokonce označil Borise Jirků za svého přítele, jehož tvorba se mu líbí. Jirků se vernisáže ze zdravotních důvodů nezúčastnil a k výrokům Lišky se dosud nevyjádřil.

Výstava Borise Jirků má být první v řadě pravidelných výstav současných českých umělců v prostorách Úřadu vlády. Ke spolupráci si úřad přizval soukromou komerční galerii La Femme, která sídlí na Starém Městě pražském. O její úrovni vypovídá už to, že se „věnuje převážně tématu ženy ve všech jejích nepřeberných podobách, inspirujícímu a věčnému zdroji mnoha výtvarníků“.