MĚSÍČNÍK O UMĚNÍ, ARCHITEKTUŘE, DESIGNU A STAROŽITNOSTECH

přihlášení

2009 říjen

McQueenův Hlad

Praha – Od 1. října poběží v českých kinech film britského výtvarníka a režiséra Stevea McQueena Hlad. Snímek získal 28 světových ocenění, včetně prestižní Zlaté kamery na festivalu v Cannes a ceny BAFTA 2009. McQueen se v roce 1999 stal držitelem Turnerovy ceny a jeho snímky se letos promítaly v britském pavilonu na benátském bienále.

Hlad výtvarně působivým způsobem zpracovává pohnutou kapitolu z novodobých irských dějin. V roce 1981 ve věznici Maze v Severním Irsku vyhlásili vězni z řad irské republikánské armády hladovku na protest proti brutálnímu zacházení bachařů. Při sedmitýdenní hladovce zahynul vůdce vězeňského povstání Bobby Sands.

 

McQueen pojal svůj film jako trilogii. V úvodu ukazuje děsivé podmínky věznice, druhá část se věnuje přípravě vězňů k protestu a závěrečná kapitola klade otázku, nakolik je v moderní společnosti oprávněné obětovat sám sebe.

„Chtěl jsem ukázat, jak v roce 1981 H-blok ve věznici Maze nejen vypadal, ale také jak byl cítit, slyšet a jaký byl na dotek. Chtěl jsem zprostředkovat takový pocit, jaký nezískáte z knih ani z archivů. Zajímalo mě vše z vězeňského života, to obyčejné i nezvyklé. A přesto jsem se snažil vše, co vedlo ke smrti vězňů, sdělovat abstraktně,“ popsal své dílo autor.