MĚSÍČNÍK O UMĚNÍ, ARCHITEKTUŘE, DESIGNU A STAROŽITNOSTECH

přihlášení

duben / 2019
Aktuální
číslo
  duben

/ Jdi na venkov!

/ Umění v televizi a kině

/ Rozhovor s Libuší Jarcovjákovou

obsah

 

Výběr z archivu

O nejslavnější Schieleho kresbě ve
sbírce pražské Národní galerie

Na okraj výstavy Konec zlatých časů...

Rozhovor s Josefem Koudelkou
"Knížka je daleko víc než jedna fotografie.
Každý dokáže, třeba i náhodou, udělat
jednu,dvě slušné fotografie, ale dát
dohromady pořádnou knížku, aby to
dávalo smysl, to je něco jiného."

Rozhovor se Zdenkem Felixem 
Teoretik umění Zdenek Felix je jako tažný
pták, nestěhuje se však za dobrým poča-
sím, ale za uměním. Koncem dubna
oslavil osmdesátiny, rozhovor s ním jsme 
přinesli právě před deseti lety.

Město=Médium

V pražském klubu ROXY proběhne na konci listopadu křest nového knižního projektu Bigg Boss, Vysoké školy uměleckoprůmyslové a BU2R. Po úspěchu knihy KMENY mapující soudobé městské subkultury se jedná o další publikaci vydavatelství Bigg Boss.

Město=Médium se věnuje světlu jako nástroji k zabydlení veřejného prostoru města. Vedle fenoménu městských neonů text sleduje přítomnost světla ve výtvarném umění a jeho příběh od začátku 20. století až po současnost. V knize se tak setkávají tak různorodí umělci jako Zdeněk Pešánek, Stanislav Zippe, Václav Cigler, Magdalena Jetelová a Krištof Kintera. Vedle světelných soch třicátých let a utopických projektů let šedesátých se zde objevují i práce nejmladší generace tvůrců, kteří již nevytváří monumentální a heroické sochy oslavující moderní společnost. V jejich případě lze spíše mluvit o guerillových strategiích narušujících světelné podmínky města.

Autory knihy je Vladimir 518, Jan Matoušek a Markéta Vinglerová. Rozsáhlá obrazová část publikace je proložena texty od Miroslava Petříčka, Tomáše Pospiszyla, Jiřího Zemánka, Kláry Žaludové a mnoha dalších.

30. 11. proběhne v klubu ROXY křest knihy. Večer bude koncipován jako multimediální show, na které se představí řada umělců zastoupených v knize. Vystoupí audiovizuální projekt SPAM, legendární londýnský DMX Krew, němečtí Black Red DJs, a další. Předprodej na křest probíhá v síti Ticketstream www.ticketstream.cz.


Více informací naleznete na:

www.biggboss.cz

www.vsup.cz

www.bu2r.cz