MĚSÍČNÍK O UMĚNÍ, ARCHITEKTUŘE, DESIGNU A STAROŽITNOSTECH

přihlášení

duben / 2019
Aktuální
číslo
  duben

/ Jdi na venkov!

/ Umění v televizi a kině

/ Rozhovor s Libuší Jarcovjákovou

obsah

 

Výběr z archivu

O nejslavnější Schieleho kresbě ve
sbírce pražské Národní galerie

Na okraj výstavy Konec zlatých časů...

Rozhovor s Josefem Koudelkou
"Knížka je daleko víc než jedna fotografie.
Každý dokáže, třeba i náhodou, udělat
jednu,dvě slušné fotografie, ale dát
dohromady pořádnou knížku, aby to
dávalo smysl, to je něco jiného."

Rozhovor se Zdenkem Felixem 
Teoretik umění Zdenek Felix je jako tažný
pták, nestěhuje se však za dobrým poča-
sím, ale za uměním. Koncem dubna
oslavil osmdesátiny, rozhovor s ním jsme 
přinesli právě před deseti lety.

Miroslav Šašek ve Fox Gallery

Pražská FOX Gallery vystavuje do 3. září kresby a obrazy Miroslava Šaška z cyklu To je Hongkong. Po jarní Šaškově výstavě v Galerii Smečky jde o druhou připomínku tohoto výjimečného ilustrátora, který je stále známější v zahraniční než u nás.

Miroslav Šašek je stále ještě pro Čechy téměř neznámý tvůrce, ačkoli ve světě je tvorba ilustrátora a tvůrce obrazových knih o světových metropolích velmi intenzivně vnímána dnes již po generace. FOX Gallery ve spolupráci s Nadací Miroslava Šaška představuje originály ilustrací, malby a knihy tohoto poúnorového emigranta, hlasatele a redaktora Svobodné Evropy, architekta a světoběžníka. Ve FOX návštěvníci uvidí ucelenou část jeho tvorby, jenž se soustředí na Hongkong.

Miroslav Šašek v letech 1958 až 1974 vytvořil dvacet obrazových alb o městech a zemích a další autorské knihy, které vycházejí dodnes. Řada This is... byla přeložena do deseti světových jazyků a jednotlivé knihy vycházely v nákladech v řádu desetitisíců. Šašek v nich zachytil nejen světové metropole, ale také například středisko NASA či továrnu na autíčka Matchbox. Původně byla přitom plánovaná pouze trojice průvodců – Paříž, Londýn a Řím. Knihy se ovšem setkaly s takovou oblibou, že se jejich počet vyšplhal až na 18. Poslední díl o historické Británii vyšel v roce 1974.

O hongkongském cyklu Miroslav Šašek v roce 1965 v rozhovoru pro Svobodnou Evropu řekl: „Čínská ulice je opravdu složitá záležitost na kreslení. Je to, řekl bych, prales, červenobílo-černých nápisů, reklamních firem, a musí to člověk kreslit tak, jak to tam je, protože je tam přes 3,5 milionů Číňanů. Ty knížky budou v obchodech s knihami a ta čínština musí být pravá, protože ti lidé to budou číst. Tak jsem si nemohl dovolit, abych tam dělal jenom nějaké klikyháky jak ta čínština vypadá. Nechal jsem si to prakticky korigovat Číňanem, abych se nedopustil nějaké chyby, abych místo měkkého „i“ nenakreslil tvrdý.“

Práce Miroslava Šaška je stále ceněná i po 34 letech od jeho smrti. Dokazují to nejen reedice průvodců, ale i zájem současných tvůrců. „Jeho fascinace malými vtipnými detaily, které tvoří jedinečnou strukturu života na daném místě, způsobila, že se jeho knihy staly nadčasovou klasikou a budou vycházet znovu a znovu. Miroslav Šašek stále sklízí obdiv poslední generace umělců pro jeho šarm a grafický vtip a zaslouží si být připomínán jako jeden z nejvytrvalejších a nejvlivnějších tvůrců obrazové knihy dvacátého století,“ píše o Šaškovi Martin Salisbury, profesor ilustrace na Cambridge School of Art.


FOX Gallery s.r.o., Křemencova 6, Praha 1 www.foxgallery.cz

Profil Miroslava Šaška publikovaný v Art+Antiques letos v únoru.