MĚSÍČNÍK O UMĚNÍ, ARCHITEKTUŘE, DESIGNU A STAROŽITNOSTECH

přihlášení

2007 leden

OMA v MoMA

Newyorské Muzeum moderního umění (MoMA) hostí do konce února výstavu o projektu nové centrály Čínské centrální televize (CCTV), který je dílem Rema Koolhaase a jeho architektonické kanceláře OMA. “Jde o jeden z nejvíce vizionářských projektů od počátku moderny. Posouvá architektonické limity nejen po formální stránce, ale – a to je důležitější – také v sociálním, kulturním a technologickém smyslu. Znovu definuje výškové budovy,” říká o CCTV kurátorka výstavy Tina Di Carlo.

OMA vyhrála soutěž na centrálu CCTV v Pekingu v architektonické soutěži v roce 2002. Se stavbou se začalo o dva roky později a její dokončení je plánováno na příští rok. V době olympiády by již centrála měla být v plném provozu. Bude z ní vysílat 250 televizních kanálů do celého světa. Hlavní budova má podobu obří smyčky – několikrát zalamovaný mrakodrap se ve výšce okolo 160 metrů ohýbá a znovu vrací k zemi.

Výstavu tvoří soubor modelů, vizualizací interiérů, textových panelů a velkoplošných fotografií dokumentujících rychlý průběh konstrukčních prací. Část materiálů již MoMA zakoupila do svých sbírek. Moderní architektura je jedním z programových témat muzea od jeho samého vzniku. Prvním kurátorem architektonických sbírek byl legendární Philip Johnson.