MĚSÍČNÍK O UMĚNÍ, ARCHITEKTUŘE, DESIGNU A STAROŽITNOSTECH

přihlášení

2007 září

Originál pro každého!

Vídeň – Koncem dubna byl ve Vídni otevřen první středoevropský umělecký supermarket. Obchod s názvem M-ars leží ve čtvrti Spittelberg, nedaleko MuseumsQuartier. Cílem M-arsu je podle jeho provozovatele Christiana Smretschniga zrušit bariéry mezi umělci a lidmi, kteří se o umění zajímají. „Lidé už se nemusí spokojit s reprodukcemi, které koupí v obchodě s nábytkem, v M-arsu umělci nabízejí originály pro každý vkus i peněženku.“ Umělecká samoobsluha nabízí fotografii, grafiku, kresbu i malbu. Větší plastiky, videoart nebo konceptuální umění tu zatím nenajdete. Ceny jsou oproti galeriím celkem příznivé, pohybují se od deseti do devíti set eur.

Z hlediska zákazníka funguje M-ars jako jakýkoli jiný supermarket: přijdete kdykoliv během otvírací doby, prohlížíte zboží s cenovkami, přečtete si informace o výrobku a jeho autorovi, a když se vám líbí, zaplatíte v pokladně příslušný obnos a nákup si odnesete domů. „Naproti nám jsou potraviny a stává se, že se lidé cestou z nákupu zastaví i u nás,“ říká trochu extravagantní prodavačka v M-arsu. „Berou nás jako běžný obchod, ztrácejí ostych, který mají z uměleckých galerií. Nikdo je netlačí, aby si něco koupili, a ceny jsou jasně dané.“

M-ars je zároveň dobrou příležitostí pro mladé výtvarníky. Pokud chtějí svá díla prostřednictvím supermarketu prodávat, stačí, když vyplní jednoduchý formulář na internetu. Kurátoři prodejny pak jejich díla posoudí a rozhodnou, jestli se na pultech M-arsu objeví, nebo ne. Prodejní cenu pak po dohodě s umělcem určí rovněž kurátoři. Cena je tak možná o něco nižší, než by si autor představoval, ale M-ars si na druhou stranu účtuje menší provizi než běžné galerie – 35 % oproti galerijním 50 %.

Podle zaměstnanců prodejny zatím lidé chodí spíš okukovat než nakupovat, ale i to svědčí o jejich zájmu.