MĚSÍČNÍK O UMĚNÍ, ARCHITEKTUŘE, DESIGNU A STAROŽITNOSTECH

přihlášení

2017 únor

Osobnost roku 2016

  • Datum / 07. 02. 2017
  • Autor / Ledvina Josef
  • Rubrika / zprávy

Praha – Cenu Osobnost roku za nejvýznamnější umělecký počin roku 2016 získala dvaatřicetiletá Anna Hulačová. V patnáctileté historii soutěže jde o dosud nejmladší laureátku a zároveň – po loňské Evě Koťátkové – teprve druhou oceněnou ženu. Odborná porota Hulačovou ocenila za sérii menších výstav i za její prezentaci ve finále Ceny Jindřicha Chalupeckého.

Anna Hulačová absolvovala Akademii výtvarného umění, kde studovala v ateliérech Jaroslava Róny a Jiřího Příhody. Samostatně vystavuje od roku 2009. Za svou výstavu ve finále loňského ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého získala cenu diváků. V březnu letošního roku začne v berlínské galerii Meyer Riegger její společná výstava se zesnulým Jánem Mančuškou.

Cena Osobnost roku je organizována časopisem art+antiques a portálem artalk.cz ve spolupráci s Galerií výtvarného umění v Chebu. V desetičlenné odborné porotě, jež o vítězi rozhodovala, byli  zastoupeni kurátoři a teoretici umění různých generací, kteří vedle Prahy působí v Brně, Ostravě a Plzni.

Z širšího výběru více než čtyřiceti jmen navržených organizátory byl na základě hlasování připraven seznam 18 finalistů (pro se musela vyslovit vždy aspoň polovina poroty). Z nich každý porotce vybral svých deset favoritů a obodoval je. Prostý součet bodů pak rozhodl o vítězi a o pořadí na dalších místech. Cena je určena žijícím umělcům za nejvýraznější umělecký počin uplynulého roku. Může jím být například výstava, kniha či instalace ve veřejném prostoru.