MĚSÍČNÍK O UMĚNÍ, ARCHITEKTUŘE, DESIGNU A STAROŽITNOSTECH

přihlášení

2007 prosinec

Pražský podzim a frankfurtská jistota

„Vy nepostavíte Národní knihovnu od Kaplického a zrušíte jedinou městskou galerii v Praze?“ ptali se kolegové ze zahraničí na říjnovém Mezinárodním knižním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem, když se zprávy od břehů Vltavy objevily i v německém tisku.

Podzim nesplněných slibů pražského radního pro kulturu Ing. Milana Richtera: vyřešit s konečnou platností spravedlivě otázku grantů pro kulturu a vypsat řádný konkurz na místo ředitele Galerie hlavního města Prahy byl už jen přiživen prapodivným tancem našich politiků kolem realizace Kaplického návrhu Národní knihovny v Praze na Letné. Přímou úměrou s nedodrženými slovy vzniká neuvěřitelný počet komisí, které prý vše řeší. Obava, že už se v nich ani zastupitelé Prahy neorientují, narůstá také.

Frankfurtský knižní veletrh je každoroční jistotou pro všechny nakladatele, obchodníky i milovníky dobrých knih. Pro nás je další branou, jak naše kulturní počiny prezentovat. Ve srovnání s Varšavou, Budapeští a ostatními východoevropskými středisky u nás vychází ročně desetinásobné množství obrazových publikací v angličtině, které právě ve Frankfurtu za posledních deset let obstojí svým obsahem, ale i grafikou a kvalitou zpracování v mezinárodní konkurenci.

Pražské chmury rozptýlila návštěva přehlídky nejkrásnějších knih světa, kde se každý rok jako Češi objevujeme. U skleničky vína v jednom z frankfurtských jazzových klubů vznikla myšlenka velké distribuční sítě právě pro obrazové publikace. Vrátili jsme se tedy do Prahy s dobrou zprávou: největší česká distribuce Kosmas už před Vánocemi nabízí pravidelné zásoby obrazových knih, a to nejen na knižních pultech, ale především ve svém internetovém obchodě. Kromě velkých kamenných nakladatelství typu Phaidon, Thames & Hudson se objeví knihy ze španělského Actaru, z Gingko Pressu z Hamburku nebo berlínského Die Gestallten Verlag a nabídka se bude dále rozšiřovat. Mezi největšími letošními bestsellery nebude chybět 30 000 Years of Art z Phaidonu.

Kosmas také oživí první snahy knihkupectví a nakladatelství Fraktály Publishers a bude vozit české publikace na zahraniční trh. K tomu naštěstí není třeba ptát se politiků. Vedle obrovské publikace Karla Malicha z vydavatelství Galerie Zdeněk Sklenář bychom se chtěli na příštím Frankfurtu pochlubit i novou monografií Štyrského, který právě vychází v nakladatelství Argo. Oba „obry“ autorsky připravil Karel Srp.

Až se zastavíte v knihkupectví Fraktály na Betlémském náměstí v Praze pro některou ze zahraničních novinek, můžete se připojit k petici, která nesouhlasí se způsobem odvolání PhDr. Karla Srpa, Ph.D. z vedení Galerie hlavního města Prahy v dubnu 2007 a vyzývá ke splnění slibu pražského magistrátu vyhlásit nový řádný konkurz na místo ředitele této galerie.