MĚSÍČNÍK O UMĚNÍ, ARCHITEKTUŘE, DESIGNU A STAROŽITNOSTECH

přihlášení

2007 květen

Pritzker pro Rogerse

Letošní Pritzkerovu cena za architekturu získal britský architekt Richard Rogers. Podle poroty je Rogers „přeborníkem městského života věřící v potenciál měst jako katalyzátoru společenských změn“. Pritzkerova cena mu bude předána 4. června v Londýně. Dědeček high-tech má vůbec dobrou sezónu – několik týdnů poté, co získal Zlatého lva na podzimním architektonickém bienále v Benátkách, se stal držitelem prestižní britské Stirlingovy ceny. Porota ocenila jeho návrh terminálu nového madridského letiště Barajas.

Po studiích v Londýně a USA si Rogers v roce 1963 otevřel společnou kancelář s Normanem Fosterem. Oba spolu s Peterem Cookem a dalšími architekty patřili ke skupině Archigram, která do značné míry určovala názorovou orientaci generace 60. let. Hvězdné okamžiky zažíval Rogers především v 70. a 80. letech – spolu s Renzem Pianem vytvořil návrh pařížské galerie Centre Pompidou, navrhl také známou budovu pojišťovny Loyd’s v Londýně s venkovními výtahy a eskalátory. V devadesátých letech pak vytvořil například soudní dvůr ve Štrasburku či sídlo Chanel 4 BBC v Londýně. Ve svých stavbách spojuje technicistní přístup s verneovskou romantikou. Instalace a provoz se nesnaží skrýt, ale naopak vystavit na odiv. Z materiálů používá především sklo a kov.

Pritzkerova cena se vyhlašuje od roku 1979 a bývá označována za Nobelovu cenu v oboru architektury. Může ji získat jen žijící architekt. Pritzkerova cena je spojena s finančním oceněním ve výši 100 000 dolarů. Loni ji získal brazilský architekt Paulo Mendes da Rocha.