MĚSÍČNÍK O UMĚNÍ, ARCHITEKTUŘE, DESIGNU A STAROŽITNOSTECH

přihlášení

2011 červen

Sázka na Pucandla

Pardubice – Řízením Východočeské galerie v Pardubicích byl začátkem května dočasně pověřen šestapadesátiletý Petr Pucandl, původní profesí učitel tělocviku. V Pardubicích je znám ze svého působení v čele Dostihového spolku, který provozuje pardubické závodiště. Pucandl sám sebe považuje především za manažera, jistou představu o možném směřování galerie však má. „Chtěl bych do sbírek galerie přidat věci spojené s koňmi a dostihy, protože to je typický prvek Pardubic. Myslím, že na podzim, v období nejdůležitějšího dostihu, by veřejnost takové kulturní vyžití ocenila,“ řekl krátce po svém nástupu redaktorce Pardubického deníku.

Výměna na ředitelském postu souvisí se záměrem kraje sloučit galerii s muzeem (podrobněji AA 2011/04). V tichosti připravovaný projekt se v březnu zasekl, když se o něj začala zajímat regionální média. Otázka odborného fungování obou institucí krajské politiky nezajímá, jako hlavní problém vidí zatraktivnění pardubického zámku, byť jde o druhou nejnavštěvovanější památku v kraji. Tím, o co se hraje především, je ve skutečnosti chystaná rekonstrukce zámku za 150 milionů korun a možnost jeho následného využití pro komerční účely. Petr Pucandl se již nechal slyšet, že se o post ředitele plánované super-instituce Zámek Pardubice, která by zastřešila muzeum, galerii a případné další aktivity, hodlá ucházet.

Projekt Zámku Pardubice je dítkem někdejšího poslance a bývalého komunistického cenzora Miloslava Kučery, který je místopředsedou pardubické ČSSD a pověřeným manažerem kraje pro pardubický zámek. Dotaci 177 milionů korun pro Východočeskou galerii, z níž většina měla jít na rekonstrukci zámku, sice ministr Jiří Besser začátkem roku škrtl, po výměně na ředitelském postu se však znovu začalo hovořit o tom, že by kraj přislíbené peníze mohl přece jen dostat. „Po dohodě s ministrem kultury budeme připravovat projekt na financování z další výzvy Norských fondů. Tam již jednou pardubický zámek uspěl a je tedy velká naděje, že by mohl být opět úspěšný,“ citoval server regiony24 hejtmana Radko Martínka.