MĚSÍČNÍK O UMĚNÍ, ARCHITEKTUŘE, DESIGNU A STAROŽITNOSTECH

přihlášení

2008 říjen

Španělský podzim

Občanské sdružení Kruh připravilo na letošní podzim cyklus přednášek s názvem Poučení ze Španělska. V Praze se představí trojice předních španělských architektů střední generace, kteří hrají důležitou roli i na poli mezinárodní architektury. Jejich přístup k architektuře se projevuje nejen ve velké šíři kvalitních realizacích, ale i v teoretické činnosti.

Jako první vystoupí ve čtvrtek 9. října v Meet Factory architekt Iñaki Ábalos z kanceláře Ábalos&Herreros, která se proslavila návrhy mrakodrapů a zájmem o recyklovatelné materiály. Mezi jejich realizace patří například bioklimatické multifunkční výškové stavby Salburua Fens ve Vitorii či moderní kompostárna a eko-museum v Pintu. Vedle architektonické praxe jsou Ábalos a Herreros autory a editory publikací věnujících se současnému urbanismu, výstavbě výškových budov či vztahům přírodní a artificiální krajiny. Od roku 1992 vedou organizaci International Multimedia League (LMI), která si klade za cíl přispívat k zjednodušení a zintenzivnění umělecké praxe.

Ve čtvrtek 13. listopadu následuje přednáška Francisca Mangada, výrazného španělského architekta působícího v oblasti Navarra. Z posledních vysoce hodnocených prací lze jmenovat projekt sociálního bydlení ve městě Pamplona či Archeologické muzeum ve Vitorii. Magado přednáší na vysokých školách ve Španělsku, ale také v americkém Harvardu. Cyklus uzavře José Ignacio Linazasóro, který vystoupí 4. prosince. Tento španělský architekt, pedagog a teoretik je známý především moderními obnovami historických budov. V poslední době na sebe upozornil ojedinělou úpravou ruiny madridského kostela San Fernando pro nové účely knihovny. Téma moderního a přitom citlivého přístupu k historickým prostorům je v českém prostředí aktuální, už jen v souvislosti se stále diskutovanou obnovou knihovny Klementina.

Španělská architektura patří v posledních desetiletích k nejprogresivnější na světě. Její rychlý vzestup podpořily i velkoryse financované veřejné stavby, které po pádu frankistického režimu zahájily novou etapu dějin španělského národa.