MĚSÍČNÍK O UMĚNÍ, ARCHITEKTUŘE, DESIGNU A STAROŽITNOSTECH

přihlášení

duben / 2019
Aktuální
číslo
  duben

/ Jdi na venkov!

/ Umění v televizi a kině

/ Rozhovor s Libuší Jarcovjákovou

obsah

 

Výběr z archivu

O nejslavnější Schieleho kresbě ve
sbírce pražské Národní galerie

Na okraj výstavy Konec zlatých časů...

Rozhovor s Josefem Koudelkou
"Knížka je daleko víc než jedna fotografie.
Každý dokáže, třeba i náhodou, udělat
jednu,dvě slušné fotografie, ale dát
dohromady pořádnou knížku, aby to
dávalo smysl, to je něco jiného."

Rozhovor se Zdenkem Felixem 
Teoretik umění Zdenek Felix je jako tažný
pták, nestěhuje se však za dobrým poča-
sím, ale za uměním. Koncem dubna
oslavil osmdesátiny, rozhovor s ním jsme 
přinesli právě před deseti lety.

Umění pěti staletí

Společná prezentace galerií Arthouse Hejtmánek a Hunt Kastner nazvaná Balkon sběratele probíhá od 22. do 27. října v prostoru Průmyslového paláce na pražském Výstavišti. Zatímco Arthouse Hejtmánek se prezentuje širokým výběrem starožitností a užitého umění od renesance po druhou polovinu 20. století, galerie Hunt Kastner představuje početnou kolekci soch Anny Huláčové. Spoluorganizátorem výstavy je časopis Art+Antiques.

„Náš časopis se věnuje výtvarnému umění v celé jeho šíři – od starých mistrů po současné umění a od starožitností po aktuální design a architekturu. Smyslem výstavy je ukázat provázanost těchto světů a zprostředkovat je návštěvníkům Designbloku,“ vysvětluje šéfredaktor Art+Antiques Jan Skřivánek. „Chceme milovníky designu naučit všímat si starožitností a sběratelům umění ukázat, že současné umění může skvěle fungovat i po boku historických děl,“ dodává.

Z jednotlivých vystavených kusů lze vyzdvihnout sedací soupravu od Carla Bugattiho, kolekci historických rámů, pozdně renesanční dřevěný stůl nebo rozměrný portrétní obraz od vídeňského malíře Wilhelma Riedera. Celkem je v expozici k vidění více než pět desítek historických položek z několika staletí a ze tří kontinentů. „Designblok je pro nás příležitostí ukázat, že design není až vynálezem 20. století, ale že má mnohem delší a bohatší historii,“ říká galerista Tomáš Hejtmánek. „Staré umění a starožitný nábytek zvlášť jsou dnes ve srovnání s novějším uměním podceněné. Kvalitní kusy lze získat za velice příznivé ceny,“ dodává. Manželé Tomáš a Marie Hejtmánkovi byli kurátory celé expozice.

Historický nábytek a starožitnosti v instalaci doplňují práce jednatřicetileté sochařky Anny Huláčové, která je nejmladším autorem zastupovaným galerií Hunt Kastner. „Anniny sochy mají silný vztah k tradici a k lidovému umění. Ve svém výrazu i v použitých materiálech jsou veskrze současné, bez problémů však obstojí i v konfrontaci se starým uměním,“ říká galeristka Kacha Kastner.

Anna Huláčová je absolventkou pražské Akademie výtvarných umění. Poprvé na sebe upozornila před šesti lety, kdy byla jednou z finalistek středoevropské Essl Award. V pondělí 26. října má vernisáž její samostatná výstava v pražské galerii Francouzského institutu, na které představí své nejnovější práce vytvořené během rezidenčního pobytu ve Štrasburku.

Arthouse Hejtmánek je galerie a aukční dům nabízející umění a starožitnosti napříč staletími. Jeho aukcí mimo jiné prošel i nejvýznamnější obraz starého umění dražený v posledních letech v Česku – mytologická scéna Diana odpočívající po lovu od Hanse von Aachena. Obraz pocházející ze sbírky císaře Rudolfa II. se před dvěma lety prodal za téměř 6 milionů korun. Ze starožitností lze zmínit například párové pozdně gotické svícny vydražené letos v květnu za 930 tisíc nebo stříbrný kalamář od Josefa Hoffmana, který se na téže aukci prodal za 430 tisíc korun.

Galerie Hunt Kastner v prosinci oslaví deset let svého fungovaní. Během té doby se jako jedna z mála českých galerií současného umění dokázala etablovat na mezinárodní scéně. Jen letos se účastní veletrhů Frieze New York, Liste v Basileji a Art Basel Miami Beach. Mezi její kmenové autory patří Josef Bolf, Eva Koťátková, Dominik Lang, Daniel Pitín či Jiří Thýn.

Měsíčník Art+Antiques vychází od léta 2002 a je jediným českým periodikem, které systematicky sleduje trh s uměním. Letošní prezentace na Designbloku navazuje na obdobně koncipovanou výstavu Byt sběratele, která byla loni k vidění v Colloredo-Mansfeldském paláci.