MĚSÍČNÍK O UMĚNÍ, ARCHITEKTUŘE, DESIGNU A STAROŽITNOSTECH

přihlášení

2007 únor

V novém kabátě

Praha – Aukční síň a internetová galerie Art CZ se k 1. lednu přejmenovala na WoxArt. „Chceme se začít věnovat i zahraničnímu umění a to CZ pro nás již začalo být svazující,“ vysvětluje jednatel společnosti Ondřej Sýkora. Sběratelé na aukcích Art CZ v loňském roce utratili přes 17 milionů korun. Objem přímých prodejů, které galerie loni zprostředkovala, byl podle Sýkory ještě jednou tolik.

Společnost vznikla v létě 2000 v rámci tzv. Inkubátoru E-konomu, společné iniciativy časopisu Ekonom a technologických společností SAS a Dell Computers, na podporu zajímavých studentských internetových projektů. Virtuální galerie nabízející přímo z ateliérů díla současných českých autorů byla společným nápadem dvou tehdy dvacetiletých studentů Ondřeje Sýkory a Tomáše Lexy a o generaci staršího historika umění Radana Wagnera.

Galerii se podařilo navázat spolupráci s řadou významných umělců a poměrně rychle se na českém trhu etablovala. „Loni jsme prodali víc děl než kterákoliv kamenná galerie zabývající se současným uměním,“ tvrdil sebevědomě Sýkora již na jaře 2003. Na podzim téhož roku začala společnost ve spolupráci s Galerií Peron pořádat aukce. Po třech společných aukcí se obě galerie rozešly. Art CZ si od té doby drží frekvenci dvou aukcí do roka a vedle České republiky působí od listopadu 2004 také na slovenském trhu.