MĚSÍČNÍK O UMĚNÍ, ARCHITEKTUŘE, DESIGNU A STAROŽITNOSTECH

přihlášení

2013 červenec - srpen

Všichni naši ministři

Praha – Novým ministrem kultury v prezidentské vládě bude televizní manažer Jiří Balvín. „Jestliže mě člověk jako Jiří Rusnok osloví, beru to jako pomoc jemu a myslím, že to nějak zvládneme,“ citovala jej ČTK. Balvínovo jméno je známo především z jeho krátkého působení v čele České televize v letech 2001–02. Během nedávné prezidentské kampaně působil jako mediální poradce Miloše Zemana.

„Priority jsou dané, to znamená podpora celkové kultury, jak filmařů, tak živé hudby, divadel, památek, je to poměrně široká oblast, a ministerstvo kultury je více méně apolitickým ministerstvem, má za úkol dobře rozdělovat peníze a se všemi zájmovými organizacemi a velkými firmami jako Národní divadlo a Česká filharmonie dobře dohodnout,“ nastínil své hlavní oblasti zájmu pro ČTK. Vše pak sumarizoval slovy: „Hlavní úloha je vybojovat pro resort co nejvíce peněz.“

Jiří Balvín (*1953) vystudoval obor filmová a televizní produkce na pražské FAMU a pětadvacet let pracoval v České televizi. Od roku 2003 do loňského roku šéfoval soukromé hudební televizi Óčko. Balvín se pohyboval také v prostředí marketingu, když pracoval pro Český tenisový svaz.

Dosavadní ministryně kultury Alena Hanáková (Top 09 a Starostové) oznámila v půlce června  záměr rezignovat. Dřív než podala premiérovi svou demisi, došlo k pádu celé vlády. Podle svého názoru však za osmnáct měsíců působení ve funkci splnila vše, co si na počátku vytyčila. Součástí tiskové zprávy informující o demisi je ostatně také „přehled úspěchů“ dosažených pod jejím vedením. Na prvním místě vyzdvihuje schválení zákona o vyrovnání se státu s církvemi, chlubí se však i tím, že budova ministerstva v létě hostí nejrůznější kulturní aktivity a že na webových stránkách úřadu je přístupná virtuální prohlídka Nostického paláce.

Po odstoupení Aleny Hanáková, která byla již druhým ministrem kultury v Nečasově vládě, volala odborná veřejnost v podstatě od okamžiku jejího nástupu do funkce. Důvodem bylo mimo jiné nezdůvodněné odvolání ředitele Národního divadla Ondřeje Černého v září 2012 nebo snižování rozpočtu grantů na živé umění počátkem letošního roku. Během pár dní mezi oznámením Hanákové rezignace a pádem celé vlády se spekulovalo o tom, že ji ve funkci vystřídá někdejší děkan HAMU, klarinetista Jiří Hlaváč.

V dubnu došlo také obměně na postu ministra kultury ve stínové vládě ČSSD. Místo herce a poslance Vítězslava Jandáka si Bohuslav Sobotka do svého týmu vybral divadelního režiséra spojeného s ostravskou komorní scénou Aréna Iva Krejčího. V souvislosti s nejnovějším vývojem na politické scéně Krejčí apeluje na Hanákovou, potažmo na Balvína, aby se zdrželi zásadních rozhodnutí s dlouhodobým dopadem. „Přestože všechny tři kandidáty (Marek Pokorný, Vít Vlnas a Jiří Fajt) považuji za kvalitní a kompetentní pro tuto funkci, bylo by dobré, aby byl nový ředitel jmenován vládou, která bude mít plnou politickou legitimitu. Jmenování by měla předcházet odborná debata, která by formulovala dlouhodobé cíle Národní galerie a způsoby jejího fungování,“ zní oficiální stanovisko stínového ministra.

Ivan Krejčí (*1966) podle vlastních slov funkci přijal, protože věří, že současná ČSSD chápe kulturu jako svou prioritu. „Domnívám se, že kultura může v příštích letech sehrát zásadní roli v rozvoji české společnosti a lze o ní do značné míry opřít environmentální, sociální, ale i ekonomický rozvoj státu. Její financování, ale ani personální obsazování ministerstva kultury tomu však neodpovídají,“ konstatuje Krejčí.

Pro zajímavost připomeňme, že Miroslava Němcová (ODS), která je momentálně koaliční kandidátkou na premiérku, byla za vlády Jiřího Paroubka rovněž stínovou ministryní kultury. V diskusích o fungování resortu se však nikdy výrazněji neprofilovala, ani v situaci, kdy stála proti Vítězslavu Jandákovi.