MĚSÍČNÍK O UMĚNÍ, ARCHITEKTUŘE, DESIGNU A STAROŽITNOSTECH

přihlášení

2009 květen

Za Davidem Kopeckým

V úterý 7. dubna zemřel po krátké těžké nemoci architekt David Kopecký. Bylo mu 46 let.

David Kopecký se narodil v roce 1963 v Praze a začátkem 90. let vystudoval školu architektury Emila Přikryla na Akademii výtvarných umění v Praze. Poté žil nějaký čas v Londýně, kde se seznámil se slovenským architektem Jánem Studeným, který rovněž prošel Přikrylovou školou. V roce 1995 pak společně založili vlastní česko-slovenskou architektonickou kancelář – studio ksa. Ta má dvě rovnocenné pobočky – v Praze a Bratislavě.

Upozornili na sebe v roce 2000, kdy byl dokončen experimentální dům ve slovenské Stupavě. Montovaný ocelový skelet nesl fasádu ze skleněných tvárnic (tzv. copilitu), vyvinutých pro průmyslové stavby. Jednoduchý kvádr domu s transparentní fasádou byl uvnitř členěn systémem posuvných stěn, díky nimž bylo možné libovolně měnit počet a velikost místností. Majitel však fasádu domu ve Stupavě po několika letech demontoval. „Zvažovali jsme několik variant,“ vysvětloval Kopecký loni v rozhovoru pro Archiweb. „Copilitovou fasádu si nakonec vybral sám investor a nikoho z nás tehdy nenapadlo, že jeho žena nebude ochotná v tak obnaženém domě bydlet.“ Několika cenami ověnčený experimentální dům, asi nejsilnější realizace Davida Kopeckého, tak byl po pár letech užívání přestavěn na tradiční rodinný domek.

Pro česko-slovenský pavilon v Benátkách připravili Kopecký se Studeným v roce 2002 projekt Modular next – koncept bydlení budoucnosti. Autoři vytvořili systém architektury bez architektů, postupně rostoucí strukturu, která se skládá z jednotek bytů, které si mohou majitelé v mezích systému navrhnout zvenku i zevnitř sami.

Z dílny studia ksa. vzešly ještě přinejmenším dvě výrazné realizace: dům ve slovenském Senci a především často publikovaný dům v Černošicích u Prahy, který loni získal českou architektonickou Grand Prix. Na těchto dvou stavbách se však David Kopecký nepodílel, pracoval v té době na projektu domu na Okoři, který však pravděpodobně nebude realizován.

„Jsme Přikrylovi žáci,“ zdůrazňoval David Kopecký v již citovaném rozhovoru. „Nedal nám tehdy jinou možnost, jak s ním komunikovat, než zmobilizovat veškeré vnitřní síly. Byla to výheň. Nikdy mu to nezapomenu a nebýt jeho, tak jsme to už možná vzdali. Ale jsme stále naživu.“ Ani škola Emila Přikryla však bohužel nezaručuje nesmrtelnost. David Kopecký už není mezi námi.