MĚSÍČNÍK O UMĚNÍ, ARCHITEKTUŘE, DESIGNU A STAROŽITNOSTECH

přihlášení

2009 září

Tomáš Kučerovský: Špatné století

Tomáš Kučerovský (*1974) absolvoval Fakultu architektury VUT v Brně. Pracoval jako hlavní grafik herní společnosti Altar Interactive, v současné době se živí jako výtvarník na volné noze. Podílel se na počítačových hrách Original War, UFO: Aftermath, Moscow Rhapsody ad. Jeho ilustrace se objevily v časopisech jako Ikarie, Fantázia či Rozrazil, na knižních obálkách pracoval pro nakladatelství Návrat, Straky na vrbě, Albatros aj. Příležitostně navrhuje obaly hudebních CD a plakáty pro brněnské HaDivadlo. V roce 2001 spoluzaložil komiksový sborník AARGH!, jehož je dodnes editorem.
Pro Kučerovského komiksovou tvorbu je charakteristické minimální užívání textu, časté střídání technik a poetické, lyrizující náměty. Komiksy otiskl v časopisech Tamto, Reflex, Crew nebo Era 21, delší čas spolupracoval s novinami Deník, pro něž kreslil stripovou sérii Fantomas. Jeho kreslené příběhy dále vyšly v Polsku, Makedonii, Itálii, Japonsku a Singapuru; zážitky z mezinárodního komiksového workshopu v poslední ze zmiňovaných zemí později zpracoval v samostatném komiksovém albu.
V antologii Inseminátor otiskl příběh Vzlety a pády, za který v roce 2005 získal českou komiksovou cenu pro nejlepšího kreslíře. Kromě toho obdržel ocenění za kulturu výtvarného projevu na Mezinárodním festivalu komiksu 2002 v Lodži, cenu pro nejlepší alternativní komiks na Mezinárodním salonu mladého komiksu 2003 v Bělehradě a Encouragement Award na Euroconu 2005 v Glasgow.