MĚSÍČNÍK O UMĚNÍ, ARCHITEKTUŘE, DESIGNU A STAROŽITNOSTECH

přihlášení

2009 duben

TOY_BOX

TOY_BOX (*1978) několik let působila jako novinářka v celostátním deníku, v letošním roce bude končit studium scénografie na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze, souběžně navštěvuje obor interaktivní média na Literární akademii Josefa Škvoreckého. Je autorkou multimediálního projektu Bouře na motivy klasické Shakespearovy hry a sní o vizuálním představení pro cirkusové šapitó.
Do budoucna se hodlá věnovat především ilustraci a komiksu, na kterých ji kromě možnosti výtvarné seberealizace zajímá i jejich komunikativnost a angažovanost. Tak vedle grafického doprovodu knihy Petra Janečka Černá sanitka a jiné děsivé příběhy přispívá ilustracemi do časopisu Nový prostor, který pomáhá bezdomovcům, a Dekontaminace, který streetworkeři distribuují uživatelům drog. Komiksy publikovala v periodikách jako Zkrat, AARGH!, Labyrint, Aktuálně.cz, A2 či KomiksFEST! revue. Její příběhy mají často reportážní charakter, je pro ně příznačná soustředěnost na realitu a snaha pojmenovávat aktuální společenské problémy. To ji přivedlo i ke spolupráci na komiksové výstavě Czech Made? demonstrující obtíže imigrantů, kteří přijeli do Česka pracovat a potýkají se s diskriminací a vykořisťováním. Autorčin aktuální komiksový projekt se bude týkat života starých lidí.
TOY_BOX podporuje squat Milada – zejména pořádáním sítotiskových workshopů – a je členkou soundsystému Roots and Future.