MĚSÍČNÍK O UMĚNÍ, ARCHITEKTUŘE, DESIGNU A STAROŽITNOSTECH

přihlášení

2010 červen

Vendula Chalánková

Vendula Chalánková (*1981) absolvovala ateliér environmentu na Fakultě výtvarných umění v Brně, v současné době je na volné noze. Samostatně vystavuje od roku 2001, v roce 2006 získala cenu Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových. Její práce jsou zastoupeny v národní Galerii v Praze i v soukromých sbírkách.
Komiksům, které tvoří technikou vystřihování z barevných papírů, se začala věnovat po návratu z cesty do Indie v roce 2004. Její příběhy se objevily např. v antologii Bublifuk nebo v samostatných autorských publikacích Žít jako kaskadér a Cukr a počasí.
Autorka k tomu poznamenává: „Všechny příběhy z komiksu jsou mé osobní zážitky. Vděčným námětem se mi staly rozhovory s kamarádkou Petrou. Známe se
od školky. Její historky neberou konce. Neustále soutěží v pořadu Eso s Leošem Marešem. A je taky na dietě. Další postavou je můj přítel - viz komiks Nový vztah a novější Proč nejsi jak chlapi v práci, vole?
Vendula Chalánková se dále věnuje tvorbě placek, triček, nášivek, náušnic a hraček, které do světa šíří pod značkou Zvrhlý vkus. Tuto svou tvorbu komentuje: „Nášivky zvířátek a holčiček jsou nositeli existenciálních dramat. Holčičky za použití puntíkované látky trpí nerudnou pletí nebo lupy. Zvířátka jsou roztomilí chudáci. Zajíčci přicházejí o ouško, zub, nebo o celou hlavičku. Panda je po úrazu. Sestřička liška je zbrocená krví. Medvídek má na hlavě kalhotky a v očích provinilý výraz.“


www.fler.cz/zvrhly-vkus